Problemy w związku partnerskim lub małżeńskim
Nikt z nas nie uczy się o tym, jak prowadzić udany związek. Na początkowym etapie budowanie dobrych relacji zwykle nie sprawia żadnego problemu. Wady nie są dostrzegane, komunikacja funkcjonuje prawidłowo.
Trauma po utracie bliskiej osoby
Utrata bliskiej osoby: dziecka, męża, żony czy rodzica bywa na tyle bolesnym i traumatycznym doświadczeniem, że osoba pogrążona w smutku nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Poczucie straty, poczucie winy, ból i rozpacz z czasem zamiast maleć, mogą się pogłębiać.
Depresja
Depresja charakteryzuje się zaburzeniami nastroju, objawia się poprzez chronicznie zły nastrój, poczuje niezrozumienia, smutku, beznadziei, winy, rozpaczy, a także poprzez chroniczne zmęczenie i utratę zainteresowań.
Przemoc domowa
Z przemocą domową mamy do czynienia, kiedy co najmniej jeden z członków rodziny doznaje krzywdy, cierpi fizycznie i psychicznie, a sprawcą tych cierpień jest inny członek rodziny.
Problemy szkolne
Pomoc dziecku, które nie jest akceptowane przez rówieśników, a także co rzadko, ale niestety się zdarza, nieakceptowane przez nauczyciela, wymaga wsparcia emocjonalnego, podejścia nastawionego na działanie, poszukiwanie właściwych rozwiązań.
Przemoc w mediach społecznościowych
Cyberbullying – czyli nękanie w sieci jest współczesnym obliczem przemocy. Jest to wykorzystanie komunikacji cyfrowej do nękania, zastraszania, poniżania drugiej osoby, publikowanie fałszywych, ośmieszających czy też agresywnych komentarzy, zdjęć, filmików w Internecie.
Problemy wychowawcze dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym
Problemy wychowawcze mogą dotyczyć relacji dziecko-rodzina, jak również dziecko-szkoła. Pojawiają się, kiedy dziecko ma problem behawioralny lub emocjonalny a zachowania jego odbiegają od normy i są niepodatne na zmianę.
Mobbing w pracy
Mobbing, czyli przemoc w miejscu pracy to postępowanie naruszające godność osoby zatrudnionej, prowadzące do pogorszenia atmosfery w pracy i dyskomfortu psychicznego osoby pokrzywdzonej.
Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków
Uzależnieniem nazywamy kompleks zjawisk fizjologicznych, behawioralnych i poznawczych, wśród których przyjmowanie substancji dominuje nad innymi zachowaniami, które miały dla osoby uzależnionej poprzednio większą wartość.
Uzależnienie partnera lub dziecka od alkoholu lub narkotyków, czyli współuzależnienie
Współuzależnienie wcale nie oznacza wspólnego picia bądź wspólnej konsumpcji substancji psychoaktywnych (narkotyków).
Utrata prawa jazdy
Dla osoby, która jest aktywna w życiu prywatnym i zawodowym utrata prawa jazdy jest zazwyczaj bardzo negatywnym doświadczeniem, ogromną katastrofą.